A přece se točí – doleva, či doprava?

Učená společnost České republiky
Vloženo: 27. 09. 2018

09. 10. 2018 - 16:00

Cena: Zdarma

Kapacita: 17/80

Přednášející: RNDr. Ivo Starý, CSc.

Kraj: Praha

Adresa: Hlavní budova ÚOCHB AV ČR, Flemingovo náměstí 2, Praha 6
Místo:

Detailní informace o místě konání se zobrazí pouze pro zúčastněné.

Kategorie: Lékařství a přírodní vědy

URL odkaz: https://www.facebook.com/events/1978204915536380/

O původu a významu pravo/levotočivosti v okolním světě.

Po přednášce budete mít možnost zúčastnit se komentované prohlídky ústavu, který proslavil Antonín Holý, a setkat se s vědci propojujícími chemickou a biologickou problematiku.

Pravotočivost/levotočivost je jiným vyjádřením pojmu chiralita. Ta popisuje vztah předmětu a jeho zrcadlového obrazu, které není možné ztotožnit. Fenomén chirality se prolíná řadou vědních oborů, technologií i každodenní praxí a projevuje se od nanosvěta po vesmír.
Na přednášce představíme chiralitu zejména v kontextu chemie a příbuzných disciplín, jako je fyzika a biologie. Vysvětlíme klíčové pojmy a zmíníme metody studia chirality. Probereme mimo jiné chirální strukturu chemických sloučenin a její význam pro architekturu a funkci biomolekul, vznik homochirality biomolekul spojený s původem života na Zemi, způsob přípravy šroubovicových uhlíkatých molekul s uvedením jejich unikátních vlastností či vliv chirálního prostředí na spin procházejících elektronů. Nastolíme také zatím nezodpovězené otázky týkající se chirality v přírodních vědách.

Komentáře